Jarmark Czeladzki 2017

Projekt, ratowanie zabytków i .. coś jeszcze?

Za nami święto WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Tego dnia tradycyjnie odwiedzamy cmentarze. To czas zadumy i pokory. Na cmentarzach w Czeladzi jest wiele zabytkowych grobowców, które są opuszczone. Warto byłoby o nie zadbać. W tym roku na czeladzkich cmentarzach organizowana była kwesta w sprawie renowacji zabytkowych pomników. Na renowację pomników składają się do puszek z prywatnych pieniędzy mieszkańcy Czeladzi. Jednakże wydaje się, że to miasto Czeladź powinno dbać o takie zabytki, ale dlaczego tego nie robi?

Kwesta w Czeladzi nawiązuje do warszawskich Powązek. W Warszawie pieniądze na ratowanie zabytkowych grobów zbierają artyści, którzy w inny sposób nie mogą wpłynąć na politykę lokalnych władz. Można powiedzieć, że to rodzaj protestu połączony ze zbiórką. Zbiórka ma także zwrócić uwagę władz na niszczejące zabytki na cmentarzu i pomóc w ich renowacji. Zacytujmy tegoroczne tytuły z prasy - "Kwesta na Powązkach. Znani i lubiani zbierają na groby - Olbrychski, Krakowska, Łukaszewicz, Nehrebecka, Artur Barciś, Joanna Trzepiecińska i cała plejada gwiazd sceny, estrady i ekranu."
link: http://gwiazdy.wp.pl/gwiazdy-kwestowaly-na-powazkach-6054177814549633g

W czeladzkiej kweście pieniądze zbierali m.in. radni miejscy i ludzie związani z obecnymi władzami miasta. Czy w nawiązaniu do Powązek są to nasze gwiazdy i celebryci? To szczytne i godne pochwały, że cokolwiek robią, ale... można się zastanowić, czy to także protest przeciwko lokalnej władzy, która nie dba o te zabytki? To wygląda na wzorowy przykład samoobywatelskiej krytyki. Niewielu z nas potrafi krytykować swoje własne działania. Gratulujemy.

My również przyłączamy się do protestu naszych radnych, jednak w innej formie. Złożyliśmy projekt do budżetu obywatelskiego pt.: "Ratujmy zabytki na czeladzkich cmentarzach". Jako zwykli obywatele naszego pięknego miasta możemy to zrobić wspólnie. Wystarczy przegłosować ten projekt. Jednak wcześniej ruch jest po stronie władz naszego miasta. Czy przyjmą ten projekt do głosowania? Czy włodarze miasta tak dzielnie walczący na kweście o niszczejące zabytki na cmentarzach zaakceptują takie rozwiązanie? A może sami zaproponują co roku kwotę, którą budżet miasta wesprze zabytki na cmentarzach w Czeladzi? Odpowiedź na te pytania poprzez faktyczne działanie da nam jasny sygnał czy kwesta jest tylko działaniem PR-owym czy też faktyczną troską o stan zabytkowych grobowców na cmentarzach w Czeladzi.

 

Jarmark Św.Stanisława 2018

20180513jarmark